Cena zboża 2023 - prognozy i analizy
Według analityków ceny surowców rolnych w skupie w 2023 roku będą niższe niż w roku ubiegłym. Wpływ na to mają warunki pogodowe w kraju, a także sytuacja na światowych rynkach. Jak prezentują się trendy w handlu zbożem i jakich cen można się spodziewać?
Początek żniw to okres, w którym rolnicy z większą uwagą zaczynają śledzić prognozy cenowe dotyczące zbóż. W ubiegłym roku skupy oferowały bardzo wysokie ceny za pszenicę i żyto. W tym sezonie rynek rolny wraca do stawek z lat poprzednich. Przedstawiamy szacunkowe ceny zboża i czynniki mające wpływ na tegoroczne trendy.
Ogólny trend cen zboża
Cena zboża w skupie to czynnik, który ma największy wpływ na ocenę opłacalności produkcji rolniczej. Prognozy cenowe na rok 2023 wskazują na to, że rolnicy otrzymają w skupie znacznie niższe ceny, niż w roku ubiegłym. Niektóre analizy rynku zbożowego wskazują nawet spadek o ponad 30 procent w stosunku do roku ubiegłego.
Na domiar złego rosną koszty upraw zbóż. Ze względu na wysoką inflację rolnicy więcej zapłacą za surowce rolne. Nieznacznie wzrosły też ceny usług rolniczych w 2023 roku. Choć to powody do zmartwienia dla osób zajmujących się rolnictwem, sytuacja nie jest tragiczna. Szacuje się bowiem, że tegoroczne zbiory będą lepsze, niż w ciągu kilku ostatnich lat.
Czynniki wpływające na spadek cen zbóż
Rolnictwo jest jednym z elementów wolnego rynku w Polsce i na świecie. W naszym kraju stanowi bardzo dużą gałąź gospodarki. Wiele czynników ma wpływ na to, jak kształtują się ceny i trendy w handlu zbożem. Zanim przejdziemy do przedstawiania szacunkowych cen na rynku, warto wskazać na kilka przyczyn obniżek cen zboża.
Na początek należy zaznaczyć, że porównywanie ceny zboża do wartości osiąganych w skupie w roku 2022 jest niezupełnie wymierne. Ze względu na sytuację w Europie, a szczególnie wybuch wojny w Ukrainie, ceny w ubiegłym roku mocno poszybowały w górę. Relacja popytu i podaży zboża doprowadziły do skoku na poziom wcześniej niespotykany. Za tonę pszenicy w skupie płacono nawet 1700 złotych, podczas gdy w 2021 roku rolnik mógł otrzymać około 1000 złotych. Można powiedzieć zatem, że trendy w handlu zbożem wracają do standardowych poziomów sprzed dwóch lat.
Co się zatem zmieniło na światowych i rodzimych rynkach, że prognozy cenowe są mniej korzystne, niż w roku ubiegłym? Przede wszystkim prognozuje się wzrost produkcji żywności na świecie o ponad 3%. Wpływa na to znacznie większa produkcja kukurydzy w USA. W naszym kraju również zaobserwowano korzystne warunki pogodowe, dlatego szacuje się, że zbiory będą powyżej średniej z kilku ostatnich lat.
Warto dodać, że na niższe ceny w skupie wpływa też porozumienie dotyczące korytarza eksportowego zbóż z Ukrainy. Dzięki niemu do Europy trafia znacznie tańsze żyto i pszenica. Wpływ na analizę rynku zbożowego mają też zapowiadane dopłaty do upraw zbóż, dlatego rynek nie jest stabilny.
Prognozy cenowe zbóż w Polsce
Poniżej przedstawiamy prognozy cenowe obejmujące kilka najpopularniejszych odmian zbóż. Dotyczą one miesięcy letnich, czyli lipca i sierpnia. Warto zaznaczyć, że w okresie jesiennym ceny w skupach często rosną. Zyskują na tym rolnicy przechowujący swoje zboża.
Prognozowana cena pszenicy
To zboże zajmuje największe powierzchnie zasiewów w naszym kraju, dlatego cena pszenicy najmocniej interesuje rolników. Na początku wakacji cena pszenicy w skupie osiągnęła poziom około 1000 - 1100 złotych za tonę. Dobre zbiory mogą doprowadzić do nieznacznego obniżenia tej wartości.
Prognozowana cena żyta
To drugie zboże należące do najchętniej uprawianych w naszym kraju. Każdego roku zbiera się około 4-5 mln ton. W 2023 roku ceny w skupach powinny być na poziomie 700 zł/t, czyli porównywalnym z pułapem osiąganym na początku wakacji 2021 roku.
Prognozowana cena jęczmienia
To kojenie bardzo popularne zboże w naszym kraju, którego produkcja wynosi około 4 mln ton każdego roku. W 2023 spodziewamy się cen w skupach na poziomie 700 zł za jęczmień konsumpcyjny i około 800 zł za jęczmień paszowy.
Prognozowana cena kukurydzy
Na początku lata cena kukurydzy wynosi około 1000 zł/t i nie przewiduje się tu wyraźnych wahań. Jest to poziom nieznacznie wyższy od tego, jaki zarejestrowaliśmy równe dwa lata temu.
Inne zboża - prognozy cen w skupie
Rosnącym zainteresowaniem u rolników cieszy się pszenżyto, czyli mieszanka pszenicy z żytem. Za tonę tego zboża w skupie można otrzymać ponad 800 złotych. Nieznacznie wyższe wartości osiągają ceny jęczmienia paszowego i konsumpcyjnego. Tu spodziewamy się cen na poziomie 830 zł/t.
Eksperci szacują, że choć cena zboża spada, tegoroczne zbiory mogą być dosyć wysokie. Oznacza to sporo pracy dla rolników, a także używanego przez nich sprzętu. Warto zatem zadbać o sprawność maszyn wykonujący prace polowe. Dobrej jakości części do kombajnów i innych pojazdów rolniczych można znaleźć w sklepie Agromex.com.pl.