Chat with us, powered by LiveChat
Zadzwoń do naszego Eksperta 605 501 611 (pn.-pt. 8:00-16:00) Bezpieczne zakupy online 24hDarmowa dostawa od 399 złSzybkie płatności onlineTradycja od 30 lat
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Cennik usług rolniczych 2023. Ile trzeba będzie zapłacić?

2023-04-03
Cennik usług rolniczych 2023. Ile trzeba będzie zapłacić?

Ceny usług rolniczych to nieodłączny element rynku wytwórstwa żywności. Wzrosty cen w innych dziedzinach przekładają się zatem na rosnące koszty samych usług w rolnictwie. Jak przedstawiają się ceny za najważniejsze usługi wykonywane przez rolników?

Nie wszystkie prace związane z siewem i zbiorem można wykonywać samodzielnie. Do wielu z nich potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i wykwalifikowani pracownicy. Większość rolników korzysta z usług specjalistów. Jak przedstawiają się ceny za usługi rolnicze w 2023 roku? Jak odnoszą się do cenników usług rolniczych obowiązujących w latach ubiegłych? Przedstawiamy cennik najpopularniejszych usług.

Cennik usług rolniczych 2023 - co zmieniło się w porównaniu z rokiem poprzednim?

Koszty usług rolniczych to zmienna, na którą składa się wiele różnych czynników. Jest zależna nie tylko od stawki godzinowej usługodawców. Wpływ na stawki podawane przez specjalistów ma też koszt utrzymania maszyn oraz ceny paliwa. Jak zmiany na rynkach światowych i lokalnych przekładają się na usługi rolnicze w 2023 roku?

Nie da się ukryć, że cennik usług rolniczych będzie zawierał wyższe stawki, niż przed rokiem. Najważniejszym czynnikiem odpowiedzialnym za taką zmianę jest wzrost minimalnego wynagrodzenia. W związku z tym rolnicy i właściciele firm również muszą wyższymi stawkami opłacić swoich pracowników. Przekłada się to także na wyższe koszty utrzymania maszyn i napraw serwisowych, jak choćby wymiany części do kombajnów.

Spory wpływ na koszty usług rolniczych ma też koszt energii i paliw. Odczują to szczególnie osoby zlecające transport lub rozliczające się za dojazd na pole. Drogi prąd to kolejny czynnik, który wpływa na wyższe koszty serwisowania i produkcji części do siewników rolniczych. W związku z tymi zmiennymi możesz spodziewać się w tym roku wyższych wydatków.

Ile trzeba będzie zapłacić za najważniejsze usługi rolnicze w 2023 roku?

Analizując rynek i przewidywania specjalistów, przygotowaliśmy szacunkowe ceny usług rolniczych. Dotyczą one najczęściej wykonywanych prac. Przyjęliśmy średnie wartości dla całego kraju, bez podziału na poszczególne województwa. Może się okazać, że w okolicy znajdziesz ofertę niższą od wskazanej. W szczególnych przypadkach, kiedy potrzebne będą specjalne akcesoria i części do pras, koszty mogą okazać się znacznie wyższe. Prezentowane widełki powinieneś zatem potraktować szacunkowo. Pamiętaj też, że zawsze istnieje możliwość negocjacji stawek.

Bronowanie

Prace polegające na wyrównaniu i spulchnieniu gleby wykonuje się nawet kilka razy w roku. Cena ustalana jest na podstawie czasu pracy. Najczęściej trafiliśmy na ceny w granicach od 170 do 240 złotych na godzinę.

Oprysk

Oprysk w celu zabezpieczenia plonów przed szkodnikami to jedna z podstawowych usług rolniczych. Praca opryskiwaczem zawieszanym do kombajnu wyceniana jest w opryskanych hektarach na około 90 do 130 złotych.

Rozrzucanie obornika

Na rynku usług rolniczych ważne miejsce zajmuje też rozrzucanie obornika. Te prace wykonuje się głównie przed siewem lub po zbiorach. Tu cena za godzinę pracy operatora i maszyny wynosi od 60 do 90 złotych. W przeliczeniu na hektar pola stawki mieszczą się widełkach między 300 a 400 złotych.

Siew (siewnikiem zbożowym i agregatem czynnym)

Wśród najważniejszych usług rolniczych oczywiście trzeba umieścić też siew. Tu wzięliśmy pod uwagę uśrednione koszty pracy siewnikiem i agregatem. Przy siewnikach zbożowych ustalane są ceny za godzinę pracy na poziomie od 170 do 250 złotych. Z kolei przy agregacie najczęściej cena jest za obsianie hektara pola i wynosi od 135 do 200 złotych.

Talerzowanie

Prace prowadzone z wykorzystaniem bron talerzowych wyceniane są na 140 do 190 złotych za hektar wyrównanego pola.

Orka

Przy wycenie orki wzięliśmy pod uwagę pracę pługiem trzyskibowym i orkę pługiem pięcioskibowym. Widełki kosztów takiej usługi są na poziomie od 260 do nawet 400 złotych za hektar pola.

Prasowanie siana

Specjalistyczne maszyny do prasowania i belowania siana są niezbędne po zbiorach. Stawki przeliczane są z reguły za sztukę przygotowanej beli i wynoszą od 15 do 30 złotych.

Transport ciągnikiem

To jedna z usług dodatkowych. Wzięliśmy tu pod uwagę koszt wynajmu maszyny wraz z kierowcą i dodaliśmy średnie zużycie paliwa. Stawka na godzinę wynosi pomiędzy 160 a 240 złotych.

Na co zwrócić uwagę przy kosztach usług rolniczych?

Wyższe ceny usług rolniczych nie powinny sprawiać, że zwrócisz się w stronę zdecydowanie tańszych usługodawców. Niektórzy rolnicy oferują niższe ceny, ponieważ korzystają z gorszej jakości sprzętu. Niewłaściwie dobrane akcesoria i części do kombajnów buraczanych lub innych maszyn mogą doprowadzić do uszkodzenia roślin.

Zwróć też uwagę na sposób rozliczania się rolnika. Poza wymienionymi przez nas jednostkami rolnik może dokonać obliczeń na podstawie innych zmiennych. Przykładowo usługi rolnicze w 2023 roku, polegające na rozrzucaniu obornika, mogą być liczone za hektar lub godzinę pracy. Część wykonawców dolicza też koszty dojazdu na pole. Dlatego bardzo ważne jest to, żeby wszelkie formalności ustalić jeszcze przed rozpoczęciem pracy.

Cennik usług rolniczych w 2023 roku może zaskoczyć hodowców i osoby uprawiające rolę. Nie oznacza to jednak, że wyższe koszty przełożą się na mniejszy zysk z upraw. Należy spodziewać się też nieco wyższych cen w skupach. Wiele wskazuje na to, że ceny płodów rolnych na giełdach i w sprzedaży detalicznej będą wyższe, niż przed rokiem. W związku z tym nadal będzie można mówić o opłacalności tego zajęcia.

Polecane

pixelpixel