Pas klinowy SPA-2932 Kosiarka polska
OBWÓD: 2932mm
Prawidłowy montaż pasów klinowych jest niezbędnym elementem w prawidłowej eksploatacji części roboczych maszyny. Za ich pośrednictwem są napędzane odpowiedzialne podzespoły, które mają wpływ na sprawność i trwałość danej aplikacji. Pasy klinowe podczas pracy są lekkie, ciche i nie wymagają dodatkowego smarowania – co ma miejsce w przypadku zastosowania łańcuchów rolkowych. Należy jednak pamiętać, że pasy klinowe wymagają odpowiednich warunków do poprawnej pracy – czystego, suchego otoczenia, bez najmniejszych śladów paliwa lub oleju hydraulicznego. Kontakt oleju z gumą może bowiem w konsekwencji spowodować utratę właściwości danego pasa. Zerwanie go może więc generować dodatkowe nieplanowane koszty. Powyższy przykład stanowi tylko część istotnych rzeczy mających wpływ na prawidłową eksploatację pasów klinowych.
Podstawowe znaczenie przy prawidłowym montażu pasów klinowych ma ich odpowiednie naciągnięcie:
- Pasy klinowe naciągnięte za słabo (za luźne) – mogą się ślizgać i hałasować
- Pasy klinowe naciągnięte za mocno – mogą uszkodzić napędzane podzespoły, np. alternator, pompę wody itp.
Należy więc pamiętać, że konieczne jest korzystanie z odpowiednich narzędzi pomagających w ich prawidłowym naciąganiu na koła pasowe. Bardzo często paski uszkadzane są jeszcze w czasie montażu. Materiał, z którego je wykonano, jest odporny na rozciąganie, ale można go uszkodzić, np. zaginając go lub naciągając na siłę przy pomocy narzędzia o ostrych krawędziach. Przed wymianą starego paska na nowy należy koniecznie skontrolować stan wszystkich kół pasowych. W przypadku tych współpracujących z paskami klinowymi problemem może okazać się wytarcie powierzchni roboczych jak również nieodpowiednie ustawienie kół względem siebie, co powoduje, że pasek pracuje pod kątem. To wszystko ma ogromne znaczenie, jeżeli chcemy aby nasza maszyna pracowała zgodnie ze swoimi parametrami technicznymi. Zbyt małego lub nadmiernego naciągu pasów klinowych można uniknąć wtedy, jeżeli będziemy postępowali zgodnie z założeniami konstrukcyjnymi określnymi w dokumentacji technicznej.
Innymi bardzo ważnymi czynnikami przy prawidłowym montażu pasów klinowych są:
- Poprawne dopasowanie koła pasowego – wszystkie koła pasowe powinny być wyważane statycznie, rowki kół zębatych powinny być gładkie, bez ostrych krawędzi i czyste. Koła rowkowe powinny być odpowiednio dobrane do przekroju danego pasa klinowego.
- Ilość pasów w zespole – ma wpływ na żywotność wszystkich pasów klinowych w danym zespole. Konstrukcja przekładni pasowej jest przeznaczona i obliczona dla optymalnej ilości montowanych pasów w danej aplikacji.
- Zachowanie czystości – oleje, smary, temperatura, wilgotność – są to warunki chemiczne, które mają ogromny wpływ na prawidłową eksploatację pasów klinowych. Ważnym czynnikiem jest odpowiednie osłonięcie części roboczych zabezpieczające je przed bezpośrednim wpływem na warunki atmosferyczne.
Innymi ważnymi czynnikami przy prawidłowym montażu jest łączenie pasów w zespoły pasowe jak również odpowiednie użycie rolek napinających. Istotne jest również prawidłowe magazynowanie pasów. Źle przechowywana guma traci swoje właściwości fizyczne. Rozpuszczalniki, światło, wilgoć a nawet działanie tlenu ma wpływ na parametry techniczne pasów klinowych. Należy więc pamiętać o tym, że wymiana pasa klinowego nie jest trudna, ale wymaga kliku ważnych zasad, których należy bezwzględnie przestrzegać, aby nasza maszyna działa zgodnie ze swoimi możliwościami i parametrami technicznymi.