Chat with us, powered by LiveChat
Zadzwoń do naszego Eksperta 605 501 611 (pn.-pt. 8:00-16:00) Bezpieczne zakupy online 24hDarmowa dostawa od 399 złSzybkie płatności onlineTradycja od 30 lat
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Wałek odbioru mocy. Zasada działania, montaż i porady dotyczące wyboru

2023-06-01
Wałek odbioru mocy. Zasada działania, montaż i porady dotyczące wyboru

Zasada działania wałka odbioru mocy opiera się na ruchomej przekładni. Jej zadaniem jest przekazywanie energii z ciągnika na osprzęt roboczy. Odpowiednio dobrany wałek będzie skutecznie zasilał maszynę pomimo zmiany kierunku jazdy ciągnika.

Korzystanie z kosiarek, rozrzutników i opryskiwaczy jest bardzo powszechne. Do zasilania tych sprzętów często wykorzystywana jest moc silnika generowana przez ciągnik. Elementem, który pozwala na sprawne przenoszenie napędu, jest wałek odbioru mocy. Jak działa i czym się kierować przy wyborze odpowiedniego urządzenia?

Co to jest wałek odbioru mocy i jaka jest jego zasada działania?

Praca ciągników jest wykorzystywana na wiele sposobów. Bardzo często są tylko napędem dla urządzeń i maszyn wykonujących specjalistyczne zadania. Żeby jednak używać do pracy rozrzutniki, zgrabiarki czy kosiarki, potrzebna jest moc silnika. Tu wykorzystuje się właśnie wałek odbioru mocy.

Ten element stanowi połączenie pomiędzy ciągnikiem a wybranym sprzętem. Przenosi moment obrotowy i zasila urządzenie. Jednak prędkość i moc nie zależy od dynamiki pracy silnika, a jest stała. Zasada działania opiera się na trzpieniu obrotowym osadzonym na przegubach. Dzięki niemu osprzęt jest zasilany w czasie jazdy i podczas wykonywania manewrów.

Jakie są rodzaje wałków odbioru mocy i jak wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb?

Wybór wałka odbioru mocy ogranicza się w zasadzie do określenia dwóch czynników: mocy i konstrukcji przegubu. Moc wałka WOM nie jest tożsama z mocą ciągnika. To wartość momentu obrotowego, jaki jest w stanie przenieść wałek z silnika na podłączony sprzęt. Podawana jest w niutonometrach (Nm) i najczęściej oznacza maksymalną moc, jaką może przenieść wałek. Tymczasem przy dużym kącie nachylenia lub skróceniu wałka dopuszczalne obciążenie będzie mniejsze.

Warto też zwrócić uwagę na maksymalną prędkość obrotową. Najczęściej ta wartość jest pomiędzy 500 a 1000 obrotów na minutę. Wałek odbioru mocy powinien mieć tę wartość na poziomie zbieżnym z osprzętem. Dzięki temu moc będzie w pełni wykorzystana, a urządzenia będą pracowały z maksymalnym wykorzystaniem swoich parametrów.

Z kolei biorąc pod uwagę konstrukcję przegubu, mamy do czynienia z dwoma wariantami: krzyżakowym i szerokokątnym. Pierwszy z nich to klasyczna konstrukcja, która jest najtańsza wśród produktów dostępnych na rynku. Pozwala na przeniesienie bardzo dużego obciążenia, jednak skutecznie pracuje tylko pod kątem do 25 stopni. Przy mniejszych prędkościach umożliwia też pracę pod kątem 45 stopni, jednak dotyczy to głównie wykonywania manewru skrętu.

W przypadku maszyn ciągnionych i w których przekładnia jest przesunięta w bok, zaleca się stosowanie konstrukcji szerokokątnej. Taki wałek wyposażony w dwa krzyżaki umieszczone obok siebie, co znacznie zwiększa dopuszczalny kąt pracy. Tego typu wałek odbioru mocy charakteryzuje się bardziej skomplikowaną budową, a co za tym idzie także znacznie wyższą ceną. Z reguły im większy możliwy kąt połączenia, tym wyższa cena elementu.

Jak poprawnie zamontować wałek odbioru mocy?

Większość wałków odbioru mocy ma konstrukcję pozwalającą na bardzo szybki montaż i demontaż elementu. Przed przystąpieniem do mocowania dokładnie przeczytaj dołączoną instrukcję, ponieważ akcesoria od różnych producentów mogą mieć nieco inną budowę. Pamiętaj też o dobraniu odpowiedniej długości wałka, a w razie potrzeby i możliwości fabrycznych, skróceniu elementu. Wał kardan do maszyn rolniczych, jak i każdy inny, nie może się trząść podczas jazdy. Musi być stabilny przy każdym ułożeniu przyczepy oraz ciągnika.

Przed montażem nasmaruj wszystkie części ruchome. Jeśli układ będzie wyposażony w sprzęgło przeciążeniowe, zamontuj je od strony sprzętu roboczego. Przy prawidłowym doborze wałka i regulacji długości, montaż przebiegnie szybko. Ograniczy się do wciśnięcia kołków wsuwanych i nałożenia wałka przegubowego na wałek przekaźnika mocy. Zatrzaśnięcie kołka wsuwanego będzie oznaczało prawidłowe osadzenie elementu.

Porady dotyczące konserwacji wałka odbioru mocy

Zasada działania wałka odbioru mocy i działające na niego duże obciążenia sprawiają, że powinieneś szczególnie zadbać o jego pielęgnację. Przed przystąpieniem do pracy zwróć uwagę na stan krzyżaków. Jeśli są wyślizgane, może być konieczna ich wymiana na nowe. Jeśli ślady zużycia są niewielkie, wystarczy regularne smarowanie.

Spore znaczenie dla skutecznego przenoszenia napędu z wałka odbioru mocy będzie miała pielęgnacja prowadzona już w trakcie jego użytkowania. Przede wszystkim trzeba zadbać o stan osłon przegubów, które są najbardziej wrażliwym elementem. Wymagają smarowania przynajmniej co 10 godzin pracy. Nie zapominaj o usuwaniu stałych zabrudzeń. Możesz wymiatać je szczotką lub miotłą, ale pod żadnym pozorem nie stosuj agresywnych środków chemicznych.

Wybór wałka odbioru mocy optymalnie dostosowanego do sprzętów rolniczych może sprawiać pewne trudności. Jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie z doborem lub obawiasz się montażu, skorzystaj z pomocy biura obsługi sklepu Agromex. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i wiedzy specjalistów będziemy w stanie pomóc Ci w wyborze wałka i innych części do maszyn rolniczych.

Polecane

pixelpixel