Chat with us, powered by LiveChat
Zadzwoń do naszego Eksperta 605 501 611 (pn.-pt. 8:00-16:00) Bezpieczne zakupy online 24hDarmowa dostawa od 399 złSzybkie płatności onlineTradycja od 30 lat
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Podłączenie alternatora C-330 i C-360 - jak to zrobić dobrze?

2023-09-01
Podłączenie alternatora C-330 i C-360 - jak to zrobić dobrze?

Podłączenie alternatora w ciągnikach Ursus C-330 i C-360 nie jest trudne. Mając podstawowe umiejętności mechaniczne i wiedzę elektryczną z łatwością sobie poradzisz z tym zadaniem. Przedstawiamy instrukcję montażu tego urządzenia.

Ciągniki Ursus w wersji C-330 i C-360 to nadal najpopularniejsze maszyny pracujące na polskiej wsi. Charakteryzuje je niezawodność i prosta budowa, dzięki której można samodzielnie przeprowadzić większość prac mechanicznych nawet w obrębie instalacji elektrycznej. Jak powinno przebiegać podłączenie alternatora w takiej maszynie? Przedstawiamy instrukcję podłączenia układ ładowania w najpopularniejszych modelach ciągników.

Prądnica zamiast alternatora - stały problem instalacji elektrycznej ciągników Ursus

Instalacja elektryczna w wielu początkowych modelach ciągników Ursus wykorzystywała prądnice do ładowania akumulatora. Planując zatem wymianę alternatora w C-360 możesz natknąć się na nieco inne urządzenie. Zarówno alternator, jak i prądnica służą do przetwarzania energii kinetycznej na elektryczną. W instalacjach elektrycznych ciągników oba urządzenia mają za zadanie doładowanie akumulatora. Między nimi występują jednak istotne różnice.

Prądnice to urządzenia, w których prąd wytwarzany jest za pomocą indukcji elektromagnetycznej. Do jego pracy potrzebny jest dodatkowy regulator napięcia. Urządzenie jest mało efektywne i może doprowadzić do niepełnego naładowania akumulatora. W związku z tym w ciągnikach z prądnicą zaleca się podłączenie alternatora. Energia elektryczna jest tu wytwarzana w nieruchomych uzwojeniach stojana, a regulator napięcia jest wbudowany. Dzięki temu alternator C-330 i C-360 jest wydajniejszy.

Jak prawidłowo podłączyć alternator C-330 i C-360 do instalacji elektrycznej?

Sprawny układ ładowania jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania maszyny, działania oświetlenia, a nawet samego uruchomienia pojazdu. Mając odpowiednie oryginalne części Ursus, można samodzielnie przeprowadzić podłączenie elektryczne i dokonać naprawy.

Lokalizacja i demontaż prądnicy

Prądnica lub alternator w C-360 znajduje się pod kolektorem ssącym, czyli po prawej stronie bloku silnika. Żeby wymontować ten element, należy poluzować napinacz paska klinowego, a następnie zdjąć sam pasek. W kolejnych krokach musisz odpiąć wszystkie przewody, jakie są podłączone do alternatora. Najczęściej są to trzy kable w różnych kolorach, zamocowane do górnej części urządzenia. Na koniec pozostanie jedynie odkręcenie dwóch śrub, na których jest osadzona obudowa.

Jeśli masz do czynienia z prądnicą, dodatkowo musisz wymontować regulator napięcia, który jest umieszczony w pobliżu. Co ważne, nie będziesz musiał montować go ponownie, ponieważ jest wbudowany w alternator C-330.

Montaż alternatora C-360

Podłączenie alternatora przebiega analogicznie do jego demontażu. Na początek należy przymocować obudowę na dwóch śrubach. Jeśli zaopatrzyłeś się w oryginalne części do ciągników i masz w dłoni odpowiedni alternator, bez problemu spasujesz otwory. Po solidnym przykręceniu pozostaje założenie paska klinowego i ocena jego prawidłowego położenia.

Podłączenie przewodów

Ostatni etap pracy obejmuje podłączenie przewodów. W nowych alternatorach C-360 spotkasz się tylko z dwoma przewodami. Jeden z nich łączy alternator z rozrusznikiem, natomiast drugi uruchamia kontrolkę. Z reguły pozostanie jeden dodatkowy przewód, który wcześniej był podłączony do regulatora napięcia. Musisz go zaizolować i ułożyć w taki sposób, żeby nie doszło do jego uszkodzenia lub zerwania. Na koniec uruchom silnik i sprawdź, czy cały układ funkcjonuje prawidłowo. Możesz wykorzystać do tego komplet próbników napięcia do samochodów ciężarowych.

Alternator do ciągników Ursus - koszt urządzenia i wymiany

Wymiana alternatora w układzie ładowania ciągników nie jest zadaniem trudnym. Poradzisz sobie z tym, mając podstawową wiedzę z zakresu mechaniki, proste narzędzia ręczne i mierniki elektryczne. Jeśli jednak zdecydujesz się na dokonanie wymiany u mechanika, zapłacisz około 100 - 200 złotych plus koszty części.

Cena nowego alternatora do C-360 to około 200 - 300 złotych. Niektóre osoby decydują się na części używane, które na aukcjach internetowych osiągają ceny około 50 złotych. Jest to jednak zakup stosunkowo ryzykowny, ponieważ nie masz pewności co do stanu technicznego takiego urządzenia. Bezpieczniejszym wyjściem będzie zakup nowego sprawdzonego alternatora objętego gwarancją.

Jeśli szukasz sprawdzonych i pewnych części do ciągników, zwróć uwagę na propozycje Agromex.com.pl. Przeglądając ofertę naszego sklepu, znajdziesz urządzenia wyposażone w dodatkowe elementy instalacji elektrycznej. Dzięki temu unikniesz problemów z zaśniedziałymi przewodami i niepasującymi końcówkami. Za jednym zamachem wymienisz alternator i towarzyszące mu przewody.

Polecane

pixelpixel