Chat with us, powered by LiveChat
Zadzwoń do naszego Eksperta 605 501 611 (pn.-pt. 8:00-16:00) Bezpieczne zakupy online 24hDarmowa dostawa od 399 złSzybkie płatności onlineTradycja od 30 lat
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Najczęstsze przyczyny awarii układów hydraulicznych. Jak je rozpoznać?

2022-08-10
Najczęstsze przyczyny awarii układów hydraulicznych. Jak je rozpoznać?

Awarie układu hydraulicznego znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie maszyn i pojazdów. Mogą też doprowadzić do uszkodzenia innych i bardziej kosztownych części. Jak rozpoznać poważne usterki i w jaki sposób można im zapobiegać?

Układy hydrauliczne to jedne z najważniejszych systemów stosowanych w przemyśle. Wykorzystują energię sprężonej cieczy do przenoszenia znacznych obciążeń, a także przetwarzają ją na energię mechaniczną. Z uwagi na trudne warunki pracy dochodzi w nich do naturalnego zużycia i uszkodzenia niektórych podzespołów. Jakie elementy najczęściej ulegają uszkodzeniu i po czym można rozpoznać te usterki?

Elementy układu hydraulicznego, które najczęściej ulegają awarii

Układy hydrauliczne to bardzo proste systemy, które wykorzystują energię sprężonej cieczy. Wykorzystywane są w wielu dziedzinach przemysłu, a montowane w maszynach budowlanych, transportowych, a nawet rolniczych. Uznane są za długowieczne, jednak także układ hydrauliczny może ulec uszkodzeniu i awarii. Jeśli nie uda się jej w porę zauważyć i wyeliminować, mogą pojawić się poważne problemy z całą maszyną.

Podstawą prawidłowo działającego układu jest właściwe dopasowanie elementów i obliczenie spadku hydraulicznego. Jeśli instalacja jest przygotowana profesjonalnie, znacznie ograniczy to ilość awarii i ułatwi określenie obszarów, w których zużycie części jest większe. W większości przypadków awariom ulegają nieprawidłowo dobrane części, mechanizmy i całe układy.

Naturalne zużycie występuje w każdej części i module. W przypadku hydrauliki najszybciej zużywają się siłowniki hydrauliczne, które pracują na największych obciążenia i wykonują ruch w niewielkim zakresie. Większy skok siłownika wpływa z kolei na wydłużenie jego żywotności. Zużyciu może ulec również szybkozłącze hydrauliczne, które jest często użytkowane.

Bardzo niebezpieczne są usterki związane z zapowietrzoną pompą hydrauliczną. Mogą pojawiać się w wyniku niewłaściwego uruchomienia maszyny, a także błędów konstrukcyjnych.

Jakie są objawy awarii układu hydraulicznego?

Wiele z awarii układu można zauważyć podczas obserwacji parametrów roboczych wszystkich podzespołów. Najpopularniejszą z nich jest spadek ciśnienia w sieci. Jeśli układ ma prawidłowy spadek hydrauliczny, prawdopodobnie występują nieszczelności, nieprawidłowości w dysponowaniu cieczy, a nawet zapowietrzenia. Często sprawę załatwi dolanie odpowiedniego płynu i uzupełnienie sieci, jednak powtarzające się problemy wymagają bardziej radykalnego działania. Spore zagrożenie dla układu stanowi uszkodzony zawór trójdrożny. Objawy awarii w tym elemencie mogą być widoczne w wysokiej temperaturze cieczy.

Czynnikiem, który wpływa na szybsze zużycie podzespołów i prowadzi do awarii systemu, jest niewłaściwa jakość cieczy. Oleje hydrauliczne zanieczyszczone cząstkami metali, wodą i innymi niepożądanymi składnikami, mogą zwiększać tarcie i przyspieszać ścieranie materiału. Warto zatem obserwować jakość i czystość oleju. Wyjątkowo intensywne zabrudzenia filtrów i osad w przepływającym płynie to wyraźny objaw przyszłych problemów z siecią.

Przyczyny awarii rozdzielaczy hydraulicznych

Jednym z elementów, które często ulegają uszkodzeniu, są rozdzielacze hydrauliczne. To elementy montowane na odcinku pomiędzy pompą i silnikiem, a ich zadaniem jest rozdzielanie cieczy do konkretnych kanałów. Ich budowa chroni same pompy przed uszkodzeniem w wyniku przerw w użytkowaniu. Urządzenia pełnią wiele istotnych funkcji, dlatego ich sprawność powinna być zawsze na najwyższym poziomie.

Powodów uszkodzenia rozdzielacza może być wiele. Najczęściej przyczyną przedwczesnego zużycia elementu jest wybór urządzeń i części gorszej jakości. Do często wskazywanych przyczyn należy nieprawidłowe użytkowanie i brak okresowych przeglądów technicznych. Warto wspomnieć też o długotrwałej pracy bez przerw technologicznych, a także zbyt dużym ciśnieniu roboczym.

Jak rozpoznać uszkodzony rozdzielacz hydrauliczny? Objawy są nieco inne w zależności od przyczyny uszkodzenia. Najczęściej pojawiają się problemy ze szczelnością układu, czasowym zawieszeniem rozdzielacza, a także mniejszą płynnością pracy. Niektóre objawy uszkodzonego rozdzielacza hydraulicznego widoczne są nieco wcześniej, jednak podczas specjalistycznych badań kontrolnych.

Nieprawidłowo obliczony spadek hydrauliczny, brak regularnych przeglądów eksploatacyjnych i słaba jakość akcesoriów to najważniejsze przyczyny awarii układu hydraulicznego. Jak łatwo można się domyślić, większość problemów wynika z niewłaściwego użytkowania układu i braku regularnych napraw. Często podczas wymiany stosuje się gorszej jakości części, co przekłada się na skrócenie okresu pomiędzy koniecznymi wymianami i większą awaryjność. Dlatego przy naprawie układów w maszynach budowlanych i rolniczych warto sięgnąć po akcesoria od sprawdzonych dostawców, jakie dostępne są w sklepie Agromex.

Polecane

pixelpixel