Chat with us, powered by LiveChat
Zadzwoń do naszego Eksperta 605 501 611 (pn.-pt. 8:00-16:00) Bezpieczne zakupy online 24hDarmowa dostawa od 399 złSzybkie płatności onlineTradycja od 30 lat
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie są rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych i gdzie występują?

2022-07-29
Jakie są rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych i gdzie występują?

W każdym układzie hydraulicznym występują rozdzielacze hydrauliczne. Ich zadaniem jest sterowanie kierunkiem ruchu cieczy przepływającej wewnątrz układu. Sprawdź, dlaczego dobór wysokiej jakości urządzeń jest bardzo ważny dla maszyny.

Rozdzielacze hydrauliczne to ważne elementy dla każdego układu hydraulicznego. Mogą wpływać na wydłużenie żywotności pomp i usprawnić pracę całego układu. Występują w kilku wariantach, które różnią się między sobą budową. Znajdują zastosowanie w wielu maszynach budowlanych i rolniczych. Poznaj lepiej rozdzielacze hydrauliczne i dowiedz się, dlaczego warto o nie dbać.

Do czego służy rozdzielacz hydrauliczny?

Układy hydrauliczne to ważne systemy występujące w wielu maszynach budowlanych, produkcyjnych, a także rolniczych. Ciśnienie sprężonej cieczy wykorzystywane jest przy różnego rodzaju siłownikach. W wielu miejscach funkcjonalność tego systemu jest nieporównywalna z żadną inną instalacją. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak skomplikowaną budowę ma układ.

Jednym z typów modułów większości systemów hydrauliki siłowej są rozdzielacze hydrauliczne. To rodzaj zaworu, który jest odpowiedzialny za kierowanie ruchem cieczy w układzie. Nie tylko poprawia dystrybucję, ale także chroni pompę przed przeciążeniem. Dzięki nim w czasie przerw w dostawie cieczy odciążają pompę. W większości maszyn budowlanych rozdzielacze występują w formie wielosekcyjnej, a ilość rozdzielaczy zależy od wielkości układu.

Główne rodzaje rozdzielaczy hydraulicznych

Choć rozdzielacze hydrauliczne montuje się we wszystkich maszynach budowlanych, mocno różnią się od siebie. Najważniejsza różnica wynika z budowy rozdzielacza hydraulicznego. Do najpopularniejszych typów rozdzielaczy należą:

  • rozdzielacz gniazdowy - nazywany też grzybkowym, w tej konstrukcji za regulację przepływu cieczy odpowiada kulka. To ona pod naciskiem jednej sprężyny zamyka przepływ i otwiera go pod wpływem działania innej naprzeciwległej sprężyny;
  • rozdzielacz suwakowy - elementem odpowiedzialnym za przepływ cieczy jest tutaj suwak. Za pomocą suwaka można skierować ciecz do konkretnego kanału i jednocześnie zablokować przepływ do innych. Te rozdzielacze hydrauliczne mogą być sterowane mechanicznie lub elektrycznie;
  • rozdzielacz iskrobezpieczny - to rodzaj rozdzielaczy stosowanych w miejscach, gdzie istnieje ryzyko wybuchu lub zapłonu. Akcesoria są wyposażone w tłoczek uruchamiany impulsem elektrycznym. Za jego powrót do pierwotnego ustawienia opowiada sprężyna. Zarówno tłoczek, jak i sprężynę można dowolnie ustawiać w stosunku do tulei.

Zastosowanie rozdzielaczy hydraulicznych w praktyce

Układy hydrauliczne wyposażone w rozdzielcze używane są w wielu branżach przemysłu. Maszyny z takimi układami wykorzystywane są do przenoszenia urobku, podnoszenia, transportu i innych prac wymagających użycia dużej siły. Można spotkać je w przemyśle budowlanym i w rolnictwie. Układy wyposażone w rozdzielacze iskrobezpieczne wykorzystywane są głównie w przemyśle wydobywczym i górnictwie.

Rozdzielacze hydrauliczne najczęściej montowane są pomiędzy elementem odbierającym ciecz, a jej dystrybutorem. W przypadku maszyn rolniczych i budowlanych jest to odcinek pomiędzy pompą a silnikiem. Mają za zadanie odciążenie pompy w przypadku przerw technologicznych w dostawie płynu, a także jej ustawienie w dowolnym układzie. Ponadto można wykorzystywać je jako proste siłowniki, które służą do uruchamiania i zatrzymywanie konkretnej maszyny.

Dlaczego rozdzielacze hydrauliczne są tak ważne?

Rozdzielacze hydrauliczne to elementy stosowane w każdym układzie hydraulicznym. Pomimo tego nie zawsze osoby obsługujące sieć pamiętają o ich prawidłowej obsłudze i jakości dobieranych zamienników. Tymczasem te mechanizmy odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie całego układu. Rozdzielają ciecz i gwarantują wysoką szczelność systemu. Ponadto chronią pompę i silnik, które są wielokrotnie droższe od samych rozdzielaczy.

W czasie naprawy układu w maszynach hydraulicznych warto wybrać wysokiej jakości urządzenia. Ich cena nie jest najważniejszym kryterium, ponieważ oszczędności w postaci gorszej jakości mechanizmów zmuszą do częstszej wymiany tych elementów. W czasie naprawy warto wybierać nowe i oryginalne części do rozdzielaczy hydraulicznych. To także może zagwarantować wydłużenie czasu pomiędzy koniecznymi wymianami.

Jeśli decydujesz się na zakup dobrej jakości części wymiennych i całych rozdzielaczy hydraulicznych, zwróć uwagę na ofertę Agromex. Znalazły się tutaj elementy wysokiej jakości, które można zastosować w dowolnych maszynach. Urządzenia przydadzą się również w czasie wymiany zniszczonych, nieszczelnych i wyeksploatowanych rozdzielaczy.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixel