Chat with us, powered by LiveChat
Zadzwoń do naszego Eksperta 605 501 611 (pn.-pt. 8:00-16:00) Bezpieczne zakupy online 24hDarmowa dostawa od 399 złSzybkie płatności onlineTradycja od 30 lat
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak przygotować maszyny rolnicze na zimę? 5 przydatnych porad

2022-11-02
Jak przygotować maszyny rolnicze na zimę? 5 przydatnych porad

Zastanawiasz się, jak przygotować ciągnik na zimę i utrzymać jego sprawność w kolejnym sezonie. Tych kilka porad pozwoli Ci zabezpieczyć ją przed czynnikami zewnętrznymi. Ułatwi też ponowne uruchomienie pojazdu na wiosnę.

Większość maszyn rolniczych pracuje zaledwie kilka miesięcy w roku, a przez pozostały okres nie ma w gospodarstwie dla nich żadnego zadania. Maszyna w bezruchu szybciej ulega zużyciu niż pojazd często uruchamiany i użytkowany. Także warunki atmosferyczne w okresie zimowym są mniej korzystne dla podzespołów ciągników - konieczna jest więc ich właściwa ochrona.

Przedstawiamy 5 porad dotyczących przygotowania maszyn rolniczych do zimy.

Porada pierwsza: przegląd techniczny pojazdów

Zakończenie prac ciągnika, traktora lub kombajnu to najlepsza pora na to, żeby dokładnie przyjrzeć się jego stanowi technicznemu. Jeśli wiesz, że pojazd nie będzie już potrzebny w tym sezonie, możesz wykonać naprawy, na które brakowało czasu wcześniej. Sprawdź działanie skrzynie biegów, pompy paliwowej, a także przyjrzyj się pracy silnika. W przypadku stwierdzenia usterek zamów odpowiednie części do rozruszników i inne akcesoria wymienne, którymi zastąpisz uszkodzone elementy.

W odstawionym na bok i wyczyszczonym pojeździe lepiej widoczne będą wycieki płynów eksploatacyjnych. Sprawdź też elementy blacharki pod kątem pojawiających się ognisk korozji. Przy oględzinach warto też przesmarować ruchome elementy maszyny, takie jak łańcuchy, zębatki, siłowniki hydrauliczne i lemiesze. Pamiętaj, że co dwa lata konieczne jest wykonanie przeglądu technicznego maszyny. Możesz zatem połączyć ze sobą przegląd i przygotowanie maszyn rolniczych do zimy.

Porada druga: sprawdź stan olejów eksploatacyjnych

Regularne sprawdzanie poziomu oleju hydraulicznego i silnikowego to podstawowy zabieg serwisowy. Szczególnie po zakończeniu prac polowych warto ocenić stan płynów eksploatacyjnych i uzupełnić ewentualne braki. W przypadku oleju silnikowego zaleca się jego wymianę przynajmniej raz na rok, jeszcze przed zimą. Dzięki temu pozbędziesz się zanieczyszczeń i wody z silnika, co ograniczy ryzyko powstawania korozji.

Przy wymianie i dolewaniu płynów pamiętaj, żeby stosować oleje i smary do ciągników. Nie korzystaj z produktów wykorzystywanych w samochodach osobowych i ciężarowych, ponieważ ich skład jest dedykowany jednostkom napędowym o nieco innej mechanice.

Porada trzecia: odpowiednio przechowuj maszyny rolnicze

Pojazdy rolnicze w okresie od końca jesieni do wiosny nie będą uruchamiane. Dlatego muszą być przechowywane w sposób maksymalnie ograniczający wpływ czynników atmosferycznych na ich konstrukcję. Jak przygotować ciągnik na zimę? Znajdź dla niego suche miejsce, w którym będzie garażowany. Nie musi być ogrzewane, choć utrzymująca się dodatnia temperatura wydłuża żywotność maszyny. Dobrze, jeśli obiekt będzie miał utwardzone podłoże, co ograniczy dostawanie się wilgoci od gruntu.

Przygotowanie maszyn rolniczych do zimy polega też na otwarciu wszystkich osłon i ruchomych zabezpieczeń. Dzięki temu zapewnisz przewiew wewnątrz maszyny i ograniczysz ryzyko zasiedlania jej przez gryzonie. Zabezpiecz też pojazd przed chłodem i deszczem za pomocą plandeki.

Porada czwarta: stosuj dodatek do paliwa

Brak pracy maszyny jest uciążliwy nie tylko dla jego nadwozia, ale także dla układów wewnętrznych. Przede wszystkim układ paliwowy może być narażony na działanie wilgoci, szczególnie jeśli w paliwie znajdują się zabrudzenia, a bak nie jest pełny. Dlatego przed zimą należy czyścić korpus paliwa, a następnie wymienić filtry do ciągników. Jeśli wcześniej nie udało się zużyć całego paliwa, należy je spuścić.

Jak przygotować ciągnik na zimę? Po wymianie filtrów należy uzupełnić bak paliwa i dodać do niego środek antykorozyjny. Następnie musisz uruchomić silnik na kilkanaście minut i pozwolić na przepłukanie całego układu uszlachetnionym paliwem. Po zakończeniu procesu uzupełnij bak w taki sposób, żeby był maksymalnie zapełniony. Możesz go tak pozostawić na cały sezon i nie będzie potrzebne odpalanie ciągnika zimą.

Porada piąta: oceń kondycję akumulatora

W temperaturach ujemnych akumulator ma mniejszą wydajność i gorsze właściwości rozruchowe. Dlatego przed zimą musisz sprawdzić poziom jego naładowania. Akumulatory przez całą zimę powinny być regularnie doładowywane po to, żeby stale utrzymywać optymalny poziom energii. Bardzo dobrym sposobem jest wyjęcie akumulatora z maszyn, które nie będą użytkowane do kolejnej wiosny, a są przechowywane w zimnym miejscu. Taki akumulator należy przechowywać w pomieszczeniach suchych, w temperaturze pokojowej lub przynajmniej przekraczającej 5 stopni Celsjusza.

Konserwacja maszyn rolniczych to praca mozolna i bywa uciążliwa. Jednak prawidłowe przeprowadzenie pracy pozwoli na szybkie rozpoczęcie robót w polu wraz z rozpoczęciem sezonu. To też dobra okazja na to, żeby naprawić usterki, które już od pewnego czasu wymagały uwagi.

Polecane

pixelpixel