Chat with us, powered by LiveChat
Zadzwoń do naszego Eksperta 605 501 611 (pn.-pt. 8:00-16:00) Bezpieczne zakupy online 24hDarmowa dostawa od 399 złSzybkie płatności onlineTradycja od 30 lat
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak działa szybkozłącze hydrauliczne?

2023-01-16
Jak działa szybkozłącze hydrauliczne?

Szybkozłącze hydrauliczne to rodzaj połączenia usprawniający prace instalacyjne w obrębie sieci. Z jego pomocą można bardzo szybko wykonać szczelne połączenie, a także je rozdzielić. W jakich miejscach sprawdzają się szybkozłącza i czym się różnią między sobą?

Różne typy i rodzaje szybkozłączy hydraulicznych znajdują zastosowanie w sieciach wysokociśnieniowych. Są wygodniejsze w obsłudze od złączy skręcanych i mogą być traktowane jako złącza tymczasowe. Sprawdzają się głównie w miejscach, gdzie istnieje potrzeba częstej i błyskawicznej wymiany podłączonych akcesoriów. Poznaj różnice pomiędzy nimi, a także możliwości, jakie dają szybkozłącza hydrauliczne.

Zasada działania szybkozłącza hydraulicznego

Hydraulika siłowa to dziedzina zdobywająca coraz większą popularność w przemyśle. Wraz z rozwojem zapotrzebowania na takie sieci, pojawiła się też potrzeba przyspieszenia procesów instalacji sieci i jej odbiorników. Wiele z problemów związanych z koniecznością spawania lub skręcania połączeń rozwiązuje szybkozłącze hydrauliczne. Jest to typ konstrukcji, który pozwala na błyskawiczne połączenie elementów sieci, a także rozłączenie ich.

W ofercie producentów znajduje się kilka typów szybkozłączy. Większość z nich to konstrukcje typu „one hand operation”. Umożliwają wykonanie połączenia, pracując tylko jedną dłonią. Mimo łatwej obsługi połączenia są bardzo szczelne i pozwalają wytrzymać wysokie ciśnienie wewnątrz sieci. W wielu przypadkach pozwalają na obracanie się złączek wokół własnej osi, co zapobiega powstawaniu sił skręcających i plątaniu przewodów.

Niezależnie od typu konstrukcji, wszystkie szybkozłącza hydrauliczne powinny mieć trzy cechy:

  • utrzymanie łączonych części - złącze musi wytrzymywać konkretne ciśnienie występujące wewnątrz układu;
  • uszczelnienie - połączenie powinno być szczelne i pozwalać na swobodny przepływ wewnątrz;
  • odcięcie - po rozłączeniu szybkozłącza przepływ musi być zamknięty, co ma zapobiegać rozszczelnieniu układu.

Gdzie wykorzystywane są szybkozłącza hydrauliczne?

Szybkozłącze hydrauliczne wykorzystuje się we wszystkich typach sieci ciśnieniowych. Różne warianty złączy można stosować w sieciach hydraulicznych, gazowych i olejowych. Są oferowane w wielu typach i wymiarach, dlatego sprawdzają się w instalacjach przemysłowych, a także rolniczych czy domowych.

Najczęściej szybkozłącze hydrauliczne umieszczane jest w częściach sieci, które często wymagają wymiany. Sprawdzają się przy podłączaniu elementów roboczych, siłowników i maszyn do sieci. Można w ten sposób połączyć ze sobą złącza elastyczne lub przewód elastyczny podpiąć do wyjścia z sieci. Często gniazdem szybkozłącza zakończone są stanowiska robocze. Ułatwia to podpięcie narzędzi do sieci w czasie wykonywania napraw.

Rodzaje szybkozłączy hydraulicznych

Jedną z cech szybkozłączy hydraulicznych jest możliwość łączenia ze sobą elementów pochodzących od różnych producentów. Stało się to możliwe dzięki znormalizowaniu konstrukcji szybkozłączy i określeniu ich standardowych wymiarów. Dlatego obecnie w przemyśle stosuje się tylko kilka typów szybkozłączy.

Szybkozłącza hydrauliczne ISO A

To najpopularniejszy typ określany jako szybkozłącze hydrauliczne typu push-pull. Składają się z gniazda i elementu wtykowego wykonanych zgodnie z normą ISO 7241-1 A. Są oferowane w różnych średnicach w podziałce calowej, co ułatwia dostosowanie ich do rur i przyłączy. Tego rodzaju szybkozłącze hydrauliczne można umieszczać w sieciach o ciśnieniu nawet kilkuset bar. Stosuje się w hydraulice przemysłowej, w motoryzacji, rolnictwie i wielu innych dziedzinach.

Szybkozłącze hydrauliczne suchoodcinające

To bardziej zaawansowany technologicznie typ przyłącza, który charakteryzuje się płaską powierzchnią wtyku i gniazda. Taka konstrukcja sprawia, że szybkozłącze hydrauliczne suchoodcinające zabezpiecza przed wyciekami płynu z sieci podczas rozłączania. Na płaskiej powierzchni nie ma miejsca do gromadzenia się resztek oleju. Szybkozłącza suchoodcinające są wykorzystywane w sieciach wymagających wyjątkowej czystości.

Szybkozłącze hydrauliczne skręcane

Obecnie bardzo popularny typ szybkozłączy, który pozwala na wykonanie połączenia nawet pod ciśnieniem. Sprawdza się zatem w układach, gdzie pojawiają się trudności z rozładowaniem ciśnienia. Jest też bardzo odporny na wystąpienie nagłego skoku ciśnienia w sieci. Jedyną wadą jest dłuższy czas potrzebny na montaż. Szybkozłącze hydrauliczne skręcane powszechnie wykorzystuje się w maszynach budowlanych, a także przy zasilaniu młotów pneumatycznych.

Wybierając szybkozłącze hydrauliczne automatyczne, warto zwrócić uwagę na zgodność tego akcesorium z normami. Zapewnia to nie tylko wysoką jakość produktu. Jest też gwarancją, że złącza od różnych producentów będą do siebie pasowały.

Polecane

pixelpixel