Chat with us, powered by LiveChat
Zadzwoń do naszego Eksperta 605 501 611 (pn.-pt. 8:00-16:00) Bezpieczne zakupy online 24hDarmowa dostawa od 399 złSzybkie płatności onlineTradycja od 30 lat
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać olej do maszyn rolniczych?

2022-09-01
Jak dobrać olej do maszyn rolniczych?

Olej do ciągnika musi mieć recepturę, która zagwarantuje odpowiednie smarowanie ruchomych części maszyny. Ponadto wytrzyma przeciążenia związane z pracą ciężkich maszyn. Na co zwrócić uwagę wybierając olej do traktora?

Na każdym kroku słyszymy od producentów maszyn i mechaników o jakości olejów do maszyn. Te produkty mają tak dobierane składniki, żeby wydłużyć żywotność najważniejszych podzespołów w maszynach. Po jaki produkt sięgnąć przy wymianie, żeby nie zaszkodzić silnikowi i układowi przekładniowemu? Podpowiadamy, jak dobrać olej do traktora i innych maszyn rolniczych, a także odpowiadamy na pytanie, jaka marka oleju jest najlepsza.

Olej do ciągnika - nie tylko mineralny

Każdy użytkownik maszyn spalinowych, a nawet pojazdów mechanicznych zdaje sobie sprawę z tego, że ruchome części muszą być smarowane. Tylko stosując dobry olej o odpowiednio dobranych parametrach i recepturze, można wydłużyć żywotność maszyn. Oleje ułatwiają poślizg elementów, ograniczają tarcie, a także chłodzą. Z kolei w układach hydraulicznych oleje przenoszą obciążenia związane ze sprężaniem cieczy.

Przez wielu specjalistów i użytkowników za najlepszy olej do maszyn rolniczych uznaje się mieszanki mineralne. Taki olej silnikowy do ciągnika jest pochodną ropy naftowej i zapewnia dobre smarowanie maszyn starszego typu. Jest skuteczny przy standardowych obciążeniach i stosunkowo krótkiej pracy. Jednak nie tylko mineralne mieszanki są stosowane jako olej do traktora. Rosnące parametry techniczne silników i wynikające z nich spore przeciążenia sprawiają, że coraz więcej producentów poleca oleje syntetyczne, a zatem wytworzone w laboratoriach.

Klasyfikacja olejów silnikowych do ciągnika

Wybór oleju silnikowego do ciągnika jest dosyć trudny, zwłaszcza jeśli brak informacji o dotychczasowym zużytym preparacie. O ile w starych typach traktorów można było wlać w zasadzie dowolny produkt, o tyle w nowszych maszynach jest to niemożliwe. Nowoczesne silniki diesla z turbiną, a takie są stosowane w wielu pojazdach, wymagają odpowiednio dobranych preparatów.

Dla ułatwienia wyboru, oleje do ciągnika zostały znormalizowane przez organizację ACEA i podzielone na kilka klas. Należą do nich:

  • ACEA E2 - oleje na przebiegi do 30 tys. km o średniej jakości;
  • ACEA E4 - oleje na długie przebiegi do 150 tys. km o najwyższej jakości
  • ACEA E6 - oleje typu „low SAPS” o najwyższej jakości, także na długie przebiegi do 150 tys. km;
  • ACEA E7 - oleje na średnie przebiegi do 40 tys. km;
  • ACEA E9 - najwyższej jakości oleje przeznaczone na średnie przebiegi do 40 tys. km.

Każdy olej do ciągnika z oznaczeniem ACEA odpowiada normom producentów europejskich i amerykańskich. Nowe normy pojawiają się wraz ze wzrostem wymagań dotyczących olejów i rozwojem technologii silników oraz przekładni. Warto dodać, że można wlewać oleje o lepszej jakości do silników wymagających gorszych produktów. Choć nie jest to ekonomiczne, nie zaszkodzi silnikowi. Ta zasada niestety nie działa w drugą stronę.

Jeden produkt do wszystkich maszyn, czyli jaka marka oleju najlepsza?

Cześć osób odpowiedzialnych za wymianę płynów eksploatacyjnych zadaje sobie pytanie: jaka marka oleju najlepsza będzie do ciągników i traktorów? Już z powyższego zestawienie można wywnioskować, że nie marka producenta jest najważniejsza, a jakość produktu. Jeśli olej do traktora spełnia normy zbieżne z tymi, jakie znalazły się w księdze serwisowej, logo producenta nie ma tu większego znaczenia.

Olej przekładniowy do ciągnika - jaki wybrać?

Przy doborze oleju do traktora warto zwrócić uwagę nie tylko na smarowanie silnika, ale także układ hydrauliczny. To w nim ciecze poddawane są znacznym przeciążeniom, dlatego konieczne jest dopasowanie oleju o możliwie najlepszych parametrach. Dlatego zawsze warto wybierać produkty polecane przez producenta sprzętu.

Zacznijmy jednak od doboru rodzaju oleju. W niektórych maszynach stosowane są oleje przekładniowe do ciągnika i dodatkowo oleje hydrauliczne. Z kolei w innych, zamiast dwóch typów oleju, wystarczy jeden - hydrauliczno-przekładniowy. Jakie są różnice pomiędzy nimi? Dobór oleju zależy od tego, czy przekładnia i układ hydrauliczny są smarowane tym samym preparatem. Jeśli tak, wystarczy uniwersalny płyn hydrauliczno-przekładniowy. Jeśli do smarowania potrzebne są różne preparaty, konieczny będzie zakup dwóch oddzielnych.

Tylko optymalnie dobrany olej silnikowy do ciągnika i układów hydraulicznych zapewni prawidłową ochronę maszyny. Wielu producentów zaleca mieszanki, których właściwości najlepiej odpowiadają zapotrzebowaniu maszyny. W razie wątpliwości warto zapytać o zalecenia w autoryzowanych serwisach. Wielu informacji udzielą też konsultanci ze sklepu Agromex.

Polecane

pixelpixel