Chat with us, powered by LiveChat
Zadzwoń do naszego Eksperta 605 501 611 (pn.-pt. 8:00-16:00) Bezpieczne zakupy online 24hDarmowa dostawa od 399 złSzybkie płatności onlineTradycja od 30 lat
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Dopłaty dla rolników 2023 - Na jakie wsparcie można liczyć?

2023-08-01
Dopłaty dla rolników 2023 - Na jakie wsparcie można liczyć?

Pomoc finansowa dla producentów żywności jest jednym ze sposobów na podniesienie jakości życia na wsi. Stawki dopłat są różne, a wsparcie dla rolników może płynąc z wielu źródeł. Kilka najistotniejszych przedstawiamy w poradniku.

Dopłaty dla rolników pozwalają utrzymać opłacalność tej dziedziny gospodarki. Poszczególne programy skierowane są do konkretnych grup producentów żywności i dziedzin rolnictwa. Ułatwiają rozwój nowych gospodarstw i wspierają najbardziej strategiczne dziedziny. Z jakich programów można otrzymać wsparcie w 2023 roku i jakie to są sumy?

Dopłaty dla rolników - informacje ogólne

Obserwując ceny płodów rolnych w skupach i znając ogrom pracy koniecznej do uprawy, wielu rolników zastanawia się nad sensem działania w tej branży. Bezpośrednie dopłaty dla rolników i różnorodne programy wsparcia zachęcają tych niezdecydowanych. Mogą pomóc w rozwoju gospodarstwa, wprowadzeniu automatyzacji, a także poprawiają opłacalność produkcji. Dotacje rolnicze umożliwiają konkurowanie z producentami żywności z całej Unii Europejskiej i wyrównanie poziomu życia na wsi we wszystkich państwach.

Młody Rolnik 2023

To jeden z najpopularniejszych programów działających w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Skierowany jest do młodych osób, które chcą rozpocząć działalność rolniczą. Program ma formę jednorazowego wsparcia dla rolników, które można przeznaczyć na zakup ziemi, wznoszenie budynków gospodarskich, a nawet zakup maszyn i wyposażenia gospodarstwa.

Wnioski mogą składać osoby w wieku pomiędzy 18 a 40 lat, które dopiero zaczynają działalność rolniczą lub prowadzą ją nie dłużej, niż 24 miesiące. Rolnik musi mieć odpowiednie kwalifikacje lub zadeklarować chęć ich zdobycia. Powinien też dysponować gospodarstwem o minimalnej powierzchni i wartości rolnej 15 tys. euro. lub więcej. We wniosku należy przedstawić biznesplan na najbliższe 3 lata działalności. Wartość dopłaty dla rolników wynosi do 200 tysięcy złotych. Termin składania wniosków ustalono na okres od 30 sierpnia do 29 września 2023 roku.

Rozwój Małych Gospodarstw 2023

To program skierowany do małych gospodarstw. Wyceniana jest wartość ekonomiczna, która nie może przekroczyć 25 tys. euro. Program ma na celu poprawę sytuacji ekonomicznej i konkurencyjności najmniejszych gospodarstw. Wsparcie dla rolników obejmuje inwestycje materialne i niematerialne związane z rolnictwem. Można pozyskać środki na budowę, modernizację, nowe akcesoria do hodowli zwierząt, a nawet szkolenia czy konsultacje prawne.

Wartość dopłaty w ramach tego programu rolniczego wynosi do 120 tysięcy złotych. Taka kwota przewidziana jest dla gospodarstw działających w zakresie krótkiego łańcucha dostaw i prowadzących uprawy ekologiczne. Dla pozostałych realizacji przewidziano do 100 tys. złotych dopłaty. Warto zaznaczyć, że wsparcie może objąć maksymalnie do 85% kosztów. Pozostałą część wnioskodawca musi wyłożyć z własnych środków. Wnioski można składać od 30 sierpnia do 29 września 2023 roku.

Dopłaty bezpośrednie

W roku 2023 nadal będą przyznawane bezpośrednie dopłaty dla rolników. To dotacje naliczane za każdy hektar upraw i zależne od rodzaju działalności. Dopłaty obliczane są na podstawie systemu ekoschematów. Na nieco większe środki finansowe mogą liczyć młodzi rolnicy, a także producenci zajmujący się konkretnymi dziedzinami rolnictwa.

Ile można otrzymać w ramach tego programu? Przewiduje się, że w 2023 roku dopłaty wzrosną i osiągną pułap około 116 EUR/ha. To więcej, niż w roku ubiegłym, kiedy rolnicy mogli liczyć na subsydia w wysokości 107 EUR/ha. Do 2026 roku bezpośrednie dotacje rolnicze powinny znaleźć się na poziomie 120 EUR/ha i zrównać z tymi, jakie otrzymują producenci w innych krajach UE.

Program Modernizacji gospodarstw rolnych w 2023

To jeszcze jeden program rozwoju rolnictwa, z którego można zdobyć pieniądze w 2023 roku. Tu rolnik może zdobyć środki w formie refundacji kosztów poniesionych w związku z modernizacją i rozbudową infrastruktury. Dopłaty obejmują też zakup linii produkcyjnych, maszyn, a nawet części do ciągników. Zwrot obejmuje do 60% kosztów kwalifikowanych. Górna granica to 600 tys. zł, a w przypadku rozwoju produkcji prosiąt można otrzymać nawet 1 mln zł refundacji. W momencie publikacji artykułu nabór wniosków został jednak zakończony.

W ramach dotacji rolniczych w 2023 roku można spodziewać się wyjaśnienia kwestii programu Rolnictwo Inteligentne 2023. Obejmuje on dopłaty do sprzętu i nowoczesnych technologii, które ułatwiają prowadzenie prac rolniczych. Wszystkie założenia programu są już znane i przeszły pomyślnie konsultacje społeczne. Program jest jednak uzależniony od wypłaty środków unijnych w ramach Funduszu Odbudowy, a na tym polu nadal nie udało się wypracować porozumienia.

Polecane

pixelpixel