Chat with us, powered by LiveChat
Zadzwoń do naszego Eksperta 605 501 611 (pn.-pt. 8:00-16:00) Bezpieczne zakupy online 24hDarmowa dostawa od 399 złSzybkie płatności onlineTradycja od 30 lat
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blisko 70 lat tradycji. Historia marki Massey Ferguson

2023-02-01
Blisko 70 lat tradycji. Historia marki Massey Ferguson

Charakterystyczne czerwone traktory Massey Ferguson znane są nie tylko w branży rolniczej. To pojazdy o wieloletniej tradycji, charakteryzujące się wysoką jakością i komfortem użytkowania. Dlaczego cieszą się tak wielkim zainteresowaniem? Jaka jest historia maszyn z trzem trójkątami w logo?

Maszyny rolnicze nie muszą być siermiężne i niewygodne. Jednym z dowodów potwierdzających tę zasadę są ciągniki Massey Ferguson. Te pojazdy są cenione przez rolników i stanowią mocną alternatywę dla rodzimych patentów. W poradniku przedstawiamy historię marki Massey Ferguson. Postaramy się też wyjaśnić, z czego wynika popularność tych maszyn.

Początki Massey Ferguson

Produkty dobrej jakości powstają na podstawie doświadczenia i na bazie wielu nieudanych prób. Takie zaplecze pozwala rozwijać się w wybranym kierunku i tworzyć produkty lepiej odpowiadające zapotrzebowaniu. Nic dziwnego, że najlepsze firmy utrzymujące się na rynku maszynowym mają wieloletnią tradycję. Tak jest w przypadku firmy Massey Ferguson, która w 2023 roku obchodzi 70 rocznicę założenia.

Oficjalnie historia Massey Ferguson rozpoczyna się w 1953 roku. To w tym czasie w Stanach Zjednoczonych powstał koncern, którego obecna nazwa obowiązuje od 1958 r. Jednak historia założycieli sięga jeszcze do okresu przed II Wojną Światową. W latach 30 XX wieku jeden z późniejszych założycieli koncernu - Harry Ferguson - opatentował konstrukcję wykorzystywaną w ciągnikach do dziś. Chodzi o trzypunktowy system zawieszania narzędzi rolniczych, który jest sterowany siłownikiem hydraulicznym. Początkowo wykorzystywany był w maszynach David Brown, a później także w ciągnikach Forda.

Po rozwiązaniu kontraktów z Fordem, Harry Ferguson działał samodzielnie. W fabryce w Detroit produkował ciągniki na rynek brytyjski i amerykański. Wreszcie w 1953 roku zdecydował się na współpracę z kanadyjskim koncernem Massey-Harris. Na początku każda z firm produkowała maszyny z własnym logo. Wszystko zmieniło się w 1956 roku, kiedy powstał MF 35, pierwszy ciągniki Massey Ferguson. To na nim znalazło się charakterystyczne logo z trzema trójkątami, które symbolizuje trzypunktowy system zawieszenia. Choć nieco zmieniony, symbol widnieje na traktorach Massey Ferguson do dziś.

Z biegiem czasu w skład Massey Ferguson zaczęły wchodzić kolejne fabryki. Przejmowano producentów ciągników z Włoch, a także brytyjską fabrykę silników Perkins. Sporym zainteresowaniem cieszył się nie tylko pierwszy model, ale także kolejne traktory Massey Ferguson, jak choćby MF45. W 1994 roku koncern został przejęty przez AGCO, jednak nadal produkowane maszyny firmuje tym samym logo.

Produkcja ciągników Massey Ferguson w Polsce

Traktory Massey Ferguson nie bez powodu cieszą się ogromną popularnością i poważaniem w naszym kraju. W 1974 rodzimy producent Ursus zakupił licencje na produkcję maszyn Massey Ferguson. Obejmowała ona także zakup silników Perkins i zastosowanie ich w maszynach. Taka decyzja wynikała z chęci zrewolucjonizowania polskiego przemysłu rolniczego.

W momencie zakupu licencji nikt nie spodziewał się, że na seryjną produkcję polskich ciągników Massey Ferguson będzie trzeba czekać kilkanaście lat. Choć pierwsze maszyny MF 235 wyprodukowano już w 1978 roku, były to pojedyncze modele. Wciąż brakowało odpowiedniej kadry inżynierskiej i linii produkcyjnych. Wszystkie elementy udało się dopiąć dopiero w 1988 roku, a zatem tuż przed transformacją ustrojową.

Co wpływa na popularność maszyn i traktorów Massey Ferguson?

Po początkowej nieufności rolników i kiepskiej sprzedaży, kombajny Massey Ferguson zaczęły rzeczywiście rewolucjonizować polską wieś. Miały rozwiązania, których próżno było szukać we wcześniejszych produkcjach. Maszyny okazały się łatwe w obsłudze i bezawaryjne. Ponadto zapewniały komfort i wygodę podczas pracy. Te cechy do dziś są widoczne w kolejnych modelach maszyn od tego producenta i mocno inspirują do ich wyboru.

Wśród innych zalet maszyn z tego koncernu warto wskazać także łatwość serwisowania. Bez kłopotu można znaleźć wykwalifikowanych mechaników, którzy są w stanie usunąć usterki w pojazdach. Wpływa na to również łatwy dostęp do oryginalnych części Massey Ferguson, które w pewnym zakresie produkowano w Polsce. Oryginalne części do ciągników Massey Ferguson można znaleźć w ofercie sklepu AGROMEX. Dzięki temu łatwiej będzie przywrócić sprawność maszyny i nadal cieszyć się jej najważniejszymi zaletami.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixel